سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق
حریق سرخ
دستگاه مرکزی کنترل پنل

مغزسیستم اعلام حریق دستگاه مرکزی کنترل پنل است .

چنانچه دتکتور ها (آشکارسازها) را سلول عصبی و سیم ها و کابل ها را رشته های عصبی بنامیم می توانیم تابلوی کنترل مرکزی را مغز سیستم اعلام حریق محسوب داریم .تابلوی کنترل مرکزی ضمن ،پایش کلیه ورودی ها ،کلیه تجهیزات خروجی را نیز کنترل میکند و در عین حال توان الکتریکی کلیه بخش ها را از طریق همین تابلو تامین میکند .

تکنولوژی مدارات دستگاه مرکزی اطفا حریق از دو نوع اس ام دی یا ال ای دی بوده و ولتاژ برق ورودی به دستگاه 220ولت است. دستگاه دارای 2 عدد باطری 12 است که به عنوان پشتیبان در هنگام قطع برق در مدار قرار میگیرد.

ابعاد دستگاه پنل کنترل مرکزی اعلام حریق متفاوت و وابسته به نوع طراحی شرکت سازنده بوده که البته هر چه تعداد زون دستگاه ها بیشتر باشد  جهت قرار گرفتن برد ها اندازه آنها بزرگ تر میباشد.

در واقع انتخاب تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق تابعی از اندازه ساختمان ،کاربری ،تعداد مناطق و تجهیزات مورد نیاز ورودی و خروجی اعلام حریق است .

تابلو های مرکزی باید در نقاطی نصب شوند که احتمال وقوع آتش سوزی در آنها کمتر است ودر عین حال رفت و آمد پرسنل نگهداری کننده ساختمان در آنجا بیشتر است . به گونه ای که کارکنان حاضر در محل به محض عمل نمودن دتکتورها (آشکارسازها) و روشن شدن چراغ های مربوط به منطقه ای که به اطفا حریق نیاز دارد،از وضعیت خطرناک مطلع شوند و بتوانند اقدامات لازم را به سرعت و با دقت انجام دهند .

محل نصب دستگاه مرکز اعلام حریق باید کاملا روشن باشد ، بنابراین لازم است مکانی که در آن تابلو کنترل مرکزی نصب شده است مجهز به سیستم روشنایی اضطراری باشد .ضروری است که پلان های ساختمان در محل نصب مرکز اعلام حریق بایگانی و نگهداری شوند که نیرو های امداد آتش نشانی که از خارج ساختمان در محل حاضر میشوند با دسترسی به نقشه های ساختمان بتوانند عملیات امداد را بهتر و سریعتر راهبری کنند .

برای مثال  مشخصات یکی از برند های ایرانی،سیستم اعلام حریق آریان که دارای نشان از سازمان ملی استاندارد است به توضیح ذیل میباشد

طبقه بندی: پنل کنترل مرکزی اعلام حریق

ولتاژ ورودی :220 ولت متناوب

جریان برق ورودی :300 میلی آمپر

تعداد زون ها 18-2

ولتاژ داخلی :19تا 30 ولت مستقیم

باطری مورد نیاز : 2عدد باطری خشک 12ولت 5/4 آمپر

ماکزیمم جریان باطری 5/1 آمپر

 پشتیبانی دتکتور دودی در هر زون 20 عدد

پشتیبانی دتکتور حرارتی در هر زون 40عدد

پشتیبانی شستی در هر زون : نا محدود

تعداد خروجی آلارم :2زون

پشتیبانی آژیر در هر خروجی : 10عدد

فیوز باطری : 3 میلی آمپر 20 میلیمتر

ابعاد : 28*42

وزن 3 کیلو گرم

تکنو لوژی تولید مدارات : اس ام دی

کنترل پنل مرکزی آریان
کنترل پنل مرکزی آریان
کنترل پنل ah vivid32 هورینگ
کنترل پنل ah vivid32 هورینگ
کنترل پنل ah 03312 هورینگ
کنترل پنل ah 03312 هورینگ
کنترل پنل زیتکس
کنترل پنل زیتکس
کنترل پنل آپولو
کنترل پنل آپولو
کنترل پنل پرلا
کنترل پنل پرلا